V Bratislavě, přímo na Dunaji kotví netradiční novostavba. Plovoucí objekt dostal název Pontoon a poklidně si hoví na vodě na Tyršově nábřeží v severní části Petržalky, kousek od vyhlídkové věže UFO. Stavba založená na betonovém pontonu o půdorysu 16x51 metrů má být jedním z nových kulturních center slovenské metropole s využitelnou plochou více než 1500 metrů čtverečních.
Zrcadlo investorovy představy
Celou stavbu měl investor ve svých představách důkladně a do všech detailů vyobrazenou již delší dobu. Jelikož ale není projektantem, musel své myšlenky nejprve přiblížit architektům, kteří dali jeho představy takzvaně na papír. A vize se po několika letech stala skutečností. V reálném světě je zaměřena na využití exkluzivního a působivého prostoru pro konání honosných akcí, společenských banketů, firemních večírků, pracovních konferencí, módních přehlídek a hudebních koncertů. Prostorný hlavní tzv. skleněný sál s kapacitou až 600 lidí bude díky své poloze na Dunaji vhodný také pro školení, tiskové konference nebo svatby. Na pontonu se nachází kuchyň, sklady, bary a prostorné terasy okolo celé restaurace. Dále pak 7 ubytovacích klimatizovaných pokojů s vlastním sociálním zázemím, minibarem, kávovarem a Wi-Fi připojením.
Loď na vodě, voda na lodi
Takto prostorná a zcela samostatně fungující jednotka musí být i vzhledem ke své povaze napojena na veškeré inženýrské sítě. Z pohledu objektu permanentně plovoucího na vodě napojení nebylo až tak snadné. Hlavní spojení se břehem zajišťují dvě lávky, které jsou pohyblivé a na výšce hladiny Dunaje zcela nezávislé. Odolají i velmi vysokým povodním a pod jejich pochozí plochou jsou viditelně vedeny všechny připojovací sítě od elektro, vody, odpadu až po plyn, a to s flexibilním napojením jak na ponton, tak na břeh. Přípojky inženýrských sítí vedou ke břehu Dunaje přes památkovou oblast Sadu Janka Kráľa. Jenom vyřizování povolení k realizaci jejich výstavby zabralo téměř 2 roky.
Nejmodernější technologie
V rámci objektu Pontoonu bylo využito mnoho nejmodernějších instalačních prvků společnosti Viega. Jde především o flexibilní předstěnový systém pro suchou výstavbu (s lehkou konstrukcí stěny) Prevista Dry Plus spolu s moduly pro závěsné toalety, umyvadla a pisoáry. A dále jde o hlavní nerezové potrubní rozvody pro zdravotechniku (plynové a tlakové odpadní potrubí) spojované za studena – lisováním.
Systém pro suchou výstavbu
S kolejnicemi, spojkami kolejnic, předstěnovými prvky, sanitárními moduly připravenými k montáži a s nosiči armatur lze systém Prevista Dry Plus použít pro předstěnové a volně stojící konstrukce, ať už polopříčkové, nebo na celou výšku místnosti. Samotné nosné moduly Prevista pro závěsné toalety a pisoáry vynikají snadnou a rychlou instalací. Nevyžaduje žádné složité nářadí. Montáž je zcela intuitivní s možností výškového nastavení a integrovaného odvětrávání. Na výběr je mnoho designových variant ovládacích tlačítek. Na Pontoonu bylo celkem použito 45 prvků, včetně umyvadlových, spolu s ovládacími deskami Visign for Style 20 v bílé barvě. Na toaletách pro tělesně postižené byla použita bezdotyková ovládací deska Visign for Style 25 rovněž v bílé barvě.
Nerez trubky spojované lisováním
Nerezové potrubí Viega Sanpress Inox vyrobené z materiálu 1.4401 je kromě rozvodů plynu po celém objektu využito taktéž v dimenzi 88,9 mm pro odpadní tlakovou vodu. Jelikož v blízkosti Pontoonu není žádná kanalizační přípojka, odpadní voda je na dně pontonu shromažďována v nádržích a přes tlaková čerpadla v případě potřeby nebo zaplnění vyprazdňována do přistavené cisterny, která může zajet až na břeh Dunaje.
Spojovaní všech potrubních rozvodů z ušlechtilé oceli bylo z důvodu časové úspory a požadavku na zvýšenou bezpečnost práce prováděno výhradně lisováním s pomocí speciálního nářadí Viega Pressgun. Stejný systém (s použitím stejného nářadí) byl použit jak pro rozvody plynu, tak pro rozvody tlakové odpadní vody. Lisování kromě časové úspory a bezpečnostního aspektu, kdy není vyžadován žádný zdroj tepla a řemeslník není vystaven zplodinám či chemikáliím jako u svařování, nabízí také kvalitativní přídanou hodnotu. Lisovací spojky Viega jsou spojovány tzv. dvojitým lisováním a disponují funkcí umožňující spolehlivé odhalení neslisovaných spojů přímo na místě instalace před samotným zprovozněním instalace. Tím se zabraňuje nákladným opravám po dokončení projektu. Osvědčená technologie Viega SC-Contur totiž zřetelně upozorní na omylem neslisované spoje během tlakové zkoušky.