125 let společnosti Viega

Vše začalo v roce 1899, kdy Franz-Anselm Viegener založil v Attendornu podnik Viega a tím začal tvořit  úspěšný příběh naší společnosti. Je to příběh úzké spolupráce, sdílených hodnot a skutečného průkopnictví. A dnes z nás dělá jednoho z lídrů na světovém trhu instalační techniky.

Stále se bereme ohled na to, co nás udělalo silnými. Směřujeme vpřed za naší vizí s inovativní silou a jasnými cíli. A staráme se o to, co je srdcem Viegy: naši zaměstnanci. Lidé, jejichž nápady udělaly z Viegy společnost, kterou je dnes a bude i zítra.

Oslavte s námi toto výjimečné výročí!

Dědictví, které nás posiluje

1 / 10

Viega jako lídr v oboru

Před 125 lety byly prvními zákazníky sousední pivovary a hostince v Attendornu. Již ve třicátých letech minulého století byla ale Viega jedním z předních dodavatelů vypouštěcích ventilů s přepadem pro umyvadla, dřezy a vany po celé Evropě. Druhá polovina 20. století je charakteristická především inovacemi v oblasti potrubních fitinek pro pitnou vodu a vytápění. S prvním kompletním systémem pitné vody se z Viega postupně stává poskytovatel celého systému. Lisovací technika z mědi se už vyrábí čistě sériově. Zároveň společnost výrazně investuje do nových lokalit, trhů a zaměstnanců. Dnes zaměstnává více než 5 000 lidí po celém světě a je světovým lídrem v oblasti kovové lisovací techniky.

Viega se může ohlédnout za velmi úspěšnou historií. Vděčíme za to naší inovační síle, standardům kvality, ale především našim zaměstnancům. A naše cesta ještě zdaleka nekončí. Chceme i nadále růst. V Německu, v Evropě, v USA, v Asii a na všech ostatních odbytištích po celém světě.

Anna Viegener and Walter Viegener, předsedkyně výboru akcionářů, Viega Holding GmbH & Co. KG

V 60. letech se rodina zaměřuje na mezinárodní expanzi. V roce 1982 zakládá první pobočku ve Francii. Dnes má Viega 24 poboček na čtyřech kontinentech.

V roce 1999 rodinný podnik vstupuje na severoamerický trh. S koupí Vanguard Group v roce 2005, amerického výrobce plastových potrubních systémů, obchod nadále roste. O čtyři roky později začíná výstavba nového výrobního centra v McPherson v Kansasu. V roce 2019 Viega konečně otevírá nové americké sídlo v Broomfieldu v Denveru ve státě Colorado, a to včetně moderního seminárního centra. V roce 2023 následuje přesun na východní pobřeží USA. Zcela unikátní a průkopnické je pak otevření moderního showroomu Experience Center v New Yorku.

V roce 2013 Viega expanduje do Asie: v čínském Wuxi, asi 100 kilometrů severozápadně od Šanghaje, staví nový závod. Vyrábí se tam zejména lisovací systémy Zhilian a Cleverpress určené speciálně pro čínský trh. O pět let později se Viega dostává i do Indie a v Sanandu poblíž Ahmedabadu, hlavního města státu Gudžarát otevírá zde nové výrobní centrum pro předstěnovou a odvodňovací techniku upravenou speciálně pro indický trh

Dnes má společnost výzkumná a výrobní střediska na deseti místech po celém světě. Vyváží kolem 17 000 artiklů do 75 zemí, především prostřednictvím vlastních prodejních organizací. Díky svým vysokým standardům kvality a orientaci na služby je Viega pro svá řešení známá po celém světě.

Našim srdcem jsou lidé

Viega je a bude rodinným podnikem. Pocit rodinné sounáležitosti z nás dělá to, čím jsme dnes. Z generace na generaci jsme tyto naše hodnoty chránili a rozvíjeli. Mezi zakladatelskou rodinou a našimi zaměstnanci je vytvořeno silné a úzké pouto. A atmosféra důvěry a spolupráce je pilířem našeho neustálého růstu.

Naši firemní kulturu charakterizují silné hodnoty a jasný postoj. Stojíme si za loajalitou, odpovědností a udržitelností ve všem, co děláme. Pevně věříme, že se takový přístup vyplatí - pro náš úspěch i pro naše zaměstnance.

Anna Viegener, předsedkyně výboru akcionářů, Viega Holding GmbH & Co. KG

Náš příběh začal před 125 lety nápadem. A bez chytrých lidí by se tento nápad nikdy neuskutečnil. Naši zaměstnanci po generace zásadně přispívali k růstu naší společnosti. Za náš úspěch vděčíme jejich nasazení a vášni.

Walter Viegener, předseda výboru akcionářů, Viega Holding GmbH & Co. KG

Inovativní myšlení nás pohání vpřed

Viega se na inovace zaměřuje již 125 let. Naším cílem je být vždy o krok napřed a vyvíjet nová řešení pro zajištění hygienického standardu pitné vody, zlepšování energetické účinnosti a zvyšování komfortu budov. Inovace jsou a zůstávají hnací silou našeho úspěchu.

Claus Holst-Gydesen, předseda představenstva, Viega Holding GmbH & Co. KG

Inovace byla klíčovým slovem v průběhu celé historie Viegy. Koncem 80. let 20. století jsme se zasadili o revoluci na trhu spojovací techniky potrubí, která  zásadně mění způsob práce řemeslníků. Díky razantnímu vývoji měděných tvarovek, rozšiřování sortimentu o nerezové a ocelové tvarovky, rozšiřování možných dimenzí, typů potrubí a zdokonalování možností zatížení produktů jsme schopni naše technologie a systémy nabízet pro komplexní budovy, průmyslové závody, lodě a komunální zásobovací systémy.

Řešení AquaVip, nabízené od roku 2020 v některých zemích, jasně ukazuje změnu našeho pojetí instalace pitné vody v budovách. Náš nový holistický pohled mění pouhou instalaci pitné vody na systém řízení hospodaření s pitnou vodou. Nezaměřujeme se pouze na hygienu vody, ale také na udržitelnost a vysokou energetickou účinnost.

Z toho všeho vyplývá smysl naší 125leté jízdy: Všechny inovace slouží jednomu účelu - zlepšit životy lidí. Protože naše řešení nevidíme jen jako technické vybavení budov, ale jako tepny života v budovách zítřka.

Přebíráme zodpovědnost

Hodnoty, které nás charakterizují jako rodinný podnik, bereme vážně. K tomu patří i převzetí odpovědnosti. Udržitelnost je proto nedílnou součástí naší DNA. Chápeme to ve dvou rovinách: na jedné straně vyvíjíme vysoce kvalitní technologie a řešení, které pomáhají snižovat spotřebu vody a energie v budovách a vydrží celé generace. Podporujeme digitální stavitelství a naše partnery při plánování a výstavbě udržitelných budov. Na druhé straně jsme se v oblasti udržitelnosti zavázali k jasným cílům . Nejpozději do roku 2035 budeme klimaticky neutrální. Naše strategie udržitelnosti je v souladu s cíli udržitelného rozvoje Organizace spojených národů.

 

Odpovědnost pro nás  znamená i přímou pomoc. S nadací Viega chceme tam, kde zanecháváme obchodní stopu i poskytovat podporu. Proto jsme založili  neziskovou korporátní nadaci, která aktuálně v Indii podporuje projekty na vytvoření základních podmínek pro zdravý život: čistou vodu, sanitární zařízení a hygienu.

S nadací Viega přebíráme odpovědnost pro lidi, kteří bojují s nedostatkem toho nejdůležitějšího - čisté vody. S naší neziskovou firemní nadací podporujeme technologická řešení, která zlepšují kvalitu života lidí v postižených oblastech.

Franz Viegener, člen výboru akcionářů, Viega Holding GmbH & Co. KG