Výzkumná stanice v Antarktidě

© Architekti: IMS Ingenieurgesellschaft / bof architekten / m+p consulting; Fotograf: Rakesh Rao/NCAOR
 

Teplo a voda i v extrémně nehostinných místech: indická výzkumná stanice Bharati.

Na antarktické skalní plošině „Larsemann Hills“ s teplotami až do -40 °C provozuje Indie od roku 2012 vědeckou výzkumnou stanici s květnatým a velmi příhodným názvem „Bharati“ – tak se totiž jmenuje i hinduistická bohyně moudrosti a poznání. Aby moudrost a poznání dobře prosperovaly na izolovaném a drsném kontinentu, je životně důležité vědecký tým spolehlivě zásobovat teplem a vodou.

Speciální zadání: glykol v topné vodě

Pro výrobu tepla a elektrického proudu se používá kerosin, který zůstane kapalný až do -54 °C. Pro větrání nádrže instalovali technici potrubní systém Viega Sanpress Inox G – kvůli své trvalé odolnosti vůči dopravovaným médiím. Sanpress Inox G se obvykle používá pro rozvody plynu a rozvody s topným olejem.

Pro vytápění realizovali specialisté rozvody pomocí systému Prestabo. Aby se vyloučilo zamrznutí topné vody, přimíchalo se až 57 % glykolu-L. Viega proto testovala reakci těsnicích kroužků EPDM na tento mimořádně vysoký podíl glykolu. Výsledek: těsnicí kroužky lisovacích spojek jsou pro směs topné vody plně použitelné. Navíc jsou vhodné pro provozní teploty od  -40 °C až po – na „Bharati“ spíše nepravděpodobných –  +80 °C.

Kde legionelly ohrožují celou misi

Na odlehlém místě hraje hygiena pitné vody mimořádně důležitou roli. Napadení legionellami nebo podobně škodlivými mikroby by byla katastrofa nejen pro výzkumníky – ohrožena by byla i budoucnost mise.

Odpovědní pracovníci proto vsadili na Sanpress Inox s trubkami z ušlechtilé oceli 1.4521. Konstantní teplotu teplé vody 60 °C zaručují regulační ventily Easytop pro cirkulace. Jejich tepelné dezinfekční zařízení účinně chrání před legionellami. Ventily pro odběr vzorků Easytop umožňují pravidelnou kontrolu kvality pitné vody.

Minimálně 20 let bude zhruba 25 osob celoročně pracovat na „Bharati“ za extrémních podmínek – i díky technice „made in Germany“.

 

Objekt Výzkumná stanice v Antarktidě
Místo Antarktida
Rok 2012
Typ objektu Novostavba
Plocha 2000 m2
Oblast použití Vzdělání výzkum
Architekt bof Architekten GbR, Hamburg
Plánování Kaefer Construction GmbH, Bremen
Instalace YIT Germany, Leverkusen
zpět