Labská filharmonie

Propletená vnitřní struktura stavby století byla mimořádnou výzvou pro potrubní instalaci. (Foto: Herzog & de Meuron / bloomimages)

Potrubní systémy Viega řeší výzvy ve stavbě století.

Z dálky vypadá tato stavba jako obrovská futuristická hightech loď se skleněnými plachtami. Na západním břehu historické čtvrti Speicherstadt v Hamburgu nyní kotví architektonická perla – Labská filharmonie. Krychlový, starý cihlový sklad vypadá jako trup lodi nahoře ozdobený skleněným palácem. Koncertní budova vybudovaná v režii generálního dodavatele HOCHTIEF má kultovní potenciál – jak v oblasti architektonické, tak i umělecké.

Zásobování různých oblastí použití podle jejich potřeb

Stavba století Labská filharmonie má kromě velkého koncertního sálu ještě dva menší sály, hotel s 250 lůžky a 45 bytových jednotek. K tomu se musí připočítat gastronomie a veřejně přístupná Plaza. "Pro zásobování těchto různých oblastí pitnou vodou a teplem podle jejich potřeb jsme jen pro hlavní rozvody instalovali více než 10 kilometrů potrubí systému měděných trubek Profipress od firmy Viega do průměru až 108 mm," popisuje svoji práci Jens-Peter Rücker, ředitel instalatérské a topenářské firmy A.C. Vorwald & Sohn (Hamburg), která byla za tuto práci odpovědná. K tomu se přidala instalace demineralizačního a změkčovacího zařízení pro chladicí okruh chladicích zařízení. Zde Rücker použil systém z ušlechtilé oceli Sanpress Inox. 

Architektura jako výzva pro potrubní instalaci

Složité architektuře Labské filharmonie proto muselo odpovídat rovněž složité vedení potrubí. Zapotřebí bylo tisíce tvarovek ve všech myslitelných variantách. Kvalita, bezpečnost a rychlá manipulace byly důvody, které podle Rückera jednoznačně mluvily ve prospěch Profipress a Sanpress Inox: "Technika lisování spojů je ostatně nejmodernější technikou. S její pomocí se rychle vytvoří i spojení ve velkých rozměrech. U potrubní sítě v Labské filharmonii však také mimořádně záleželo na těsnosti lisovaných spojů," zdůrazňuje vyučený mistr instalatérů plynu a vody.

Důvod: u různých geodetických výšek jednotlivých úseků potrubí byl při centrální zkoušce těsnosti téměř u každé spojky jiný zkušební tlak. Díky SC-Contur u spojek Viega, konstrukčně vynucené netěsnosti v neslisovaném stavu, je okamžitě vidět každé omylem neslisované spojení v celém tlakovém rozmezí při jedné zkoušce těsnosti. "Takový bezpečnostní prvek zdaleka není vlastní všem spojkám na trhu," dobře ví Rücker.

 

Fotografie:

  1. Labská filharmonie © Thies Rätzke
  2. Labská filharmonie - průřez budovou © Herzog & de Meuron / bloomimages
  3. Chicago Symphony Orchestra / Riccardo Muti © Todd Rosenberg Photography
Objekt Labská filharmonie
Místo Hamburg, Německo
Rok 2016
Typ objektu Novostavba
Plocha 125000 m2
Oblast použití Veřejné budovy
Architekt Herzog & de Meuron, Basel (CH)
Plánování Hochtief AG, Essen
Instalace A.C. Vorwald & Sohn GmbH, Hamburg (u.a.)
zpět