Allianz aréna

Velký projekt Allianz Areny v Mnichově včetně toho času největšího parkovacího domu v Evropě byl dokončen v termínu. V oblasti instalace pitné vody a sanitární instalace k tomu výraznou měrou přispěl systémový svět Viega. (Photo: Allianz Arena München Stadion GmbH)

Galerie obrázků

Fakta

Objekt Allianz aréna
Místo Mnichov
Rok 2005
Plocha 171000 m²
Architekt Herzog & de Meuron, Basel
Plánování Elin GmbH & Co KG, Linz
Instalace Stürzer, Aindorf

Úplný popis

V exkluzivní Allianz aréně si své místo obhájila předstěnová technika Viega.

Ať už je někdo fotbalový nadšenec nebo ne a bez ohledu na to, kterému klubu fandí: Bez závisti musí uznat, že FC Bayern München hraje nejen úspěšný, ale často i nadšení vyvolávající fotbal. Nadšení vyvolá i návštěva Allianz Areny, která je do určité míry klubovnou FCB.

Nepřispívají k tomu ale jen fotbalové zápasy, které se tam odehrávají. Hosté, kteří sledují hru z exkluzivních lóží jsou nadšeni i interiérem. Není divu, protože roční nájem těchto 106 apartmánů činí 90 000 až 240 000 euro – poměrně slušná cena za zhruba 50 m². Za to si však „nájemce“ může zcela individuálně vybrat zařízení a jeho uspořádání – vše podle svého přání, včetně koupelny se sprchou. Právě tato individuální řešení při stavbě stadionu vyžadovala „mistrovský výkon“ instalatérské a topenářské firmy.

Flexibilita a úspora času

Časový interval mezi finálním technickým nákresem a plánováním vybavení každé jednotlivé lóže a neměnným termínem dokončení byl velmi krátký. Přesto chtěla provádějící instalatérská firma splnit zcela individuální přání zákazníků, a proto vsadila na předstěnový systém Steptec. Jednak se velmi rychle montuje a také je mimořádně flexibilní. Odborní řemeslníci tak mohli jednotlivé prvky sanitárního zařízení předem smontovat v dílně. Na stavbě pak bylo zapotřebí již jen několik pracovních úkonů pro přesnou montáž. Pomocí této taktiky se bez problémů realizovala i neobvyklá prostorová řešení. Výsledek: každá lóže a každý sanitární prostor je vytvořen exkluzivně podle speciálních přání zákazníků.

Další časovou úsporu při instalaci pitné vody přinesla technika lisování spojů Viega – zejména při pokládání osmi kilometrů potrubního systému z ušlechtilé oceli Sanpress pro hlavní rozvody v Allianz Aréně. Protože bezpečné lisování rozměrů XL od 76,1 do 108,0 milimetrů během jen několika sekund ušetřilo mnoho minut do zahajovacího hvizdu úvodního zápasu.