Allianz aréna

Velký projekt Allianz Areny v Mnichově včetně toho času největšího parkovacího domu v Evropě byl dokončen v termínu. V oblasti instalace pitné vody a sanitární instalace k tomu výraznou měrou přispěl systémový svět Viega. (Photo: Allianz Arena München Stadion GmbH)

V exkluzivní Allianz aréně si své místo obhájila předstěnová technika Viega.

Ať už je někdo fotbalový nadšenec nebo ne a bez ohledu na to, kterému klubu fandí: Bez závisti musí uznat, že FC Bayern München hraje nejen úspěšný, ale často i nadšení vyvolávající fotbal. Nadšení vyvolá i návštěva Allianz Areny, která je do určité míry klubovnou FCB.

Nepřispívají k tomu ale jen fotbalové zápasy, které se tam odehrávají. Hosté, kteří sledují hru z exkluzivních lóží jsou nadšeni i interiérem. Není divu, protože roční nájem těchto 106 apartmánů činí 90 000 až 240 000 euro – poměrně slušná cena za zhruba 50 m². Za to si však „nájemce“ může zcela individuálně vybrat zařízení a jeho uspořádání – vše podle svého přání, včetně koupelny se sprchou. Právě tato individuální řešení při stavbě stadionu vyžadovala „mistrovský výkon“ instalatérské a topenářské firmy.

Flexibilita a úspora času

Časový interval mezi finálním technickým nákresem a plánováním vybavení každé jednotlivé lóže a neměnným termínem dokončení byl velmi krátký. Přesto chtěla provádějící instalatérská firma splnit zcela individuální přání zákazníků, a proto vsadila na předstěnový systém Steptec. Jednak se velmi rychle montuje a také je mimořádně flexibilní. Odborní řemeslníci tak mohli jednotlivé prvky sanitárního zařízení předem smontovat v dílně. Na stavbě pak bylo zapotřebí již jen několik pracovních úkonů pro přesnou montáž. Pomocí této taktiky se bez problémů realizovala i neobvyklá prostorová řešení. Výsledek: každá lóže a každý sanitární prostor je vytvořen exkluzivně podle speciálních přání zákazníků.

Další časovou úsporu při instalaci pitné vody přinesla technika lisování spojů Viega – zejména při pokládání osmi kilometrů potrubního systému z ušlechtilé oceli Sanpress pro hlavní rozvody v Allianz Aréně. Protože bezpečné lisování rozměrů XL od 76,1 do 108,0 milimetrů během jen několika sekund ušetřilo mnoho minut do zahajovacího hvizdu úvodního zápasu.

 

 

 


 

Objekt Allianz aréna
Místo Mnichov, Německo
Rok 2005
Typ objektu Novostavba
Plocha 171000 m2
Oblast použití Sport a volný čas
Architekt Herzog & de Meuron, Basel
Plánování Elin GmbH & Co KG, Linz
Instalace Stürzer, Aindorf
zpět